Dieta roślinna w sporcie

Sportowcy muszą jeść mięso. W roślinach nie ma wszystkich składników, których potrzebują w swojej sportowej diecie. Takie stwierdzenia były popularne jeszcze kilka lat temu. A dzisiaj? Dzisiaj spojrzenie na wege sportowców się zmienia. Pionierami w tej dziedzinie byli mieszkańcy zachodu, głównie amerykanie, to właśnie oni pokazali, że będąc na odpowiednio zbilansowanej diecie roślinnej (wegetariańskiej oraz wegańskiej) można osiągnąć świetne wyniki sportowe. Wielu mięsożerców pewnie zachodzi w głowę "ale jak to?" "dlaczego?" Doskonale obrazuje to przykład podany przez naszą brązową medalistkę z Rio w pięcioboju - Oktawię Nowacka, która od kliku lat jest weganką: Jeśli chcemy, żeby nasz samochód był bardziej dynamiczny i dłużej sprawny wlewamy do niego lepszą benzynę. Dlaczego więc do mojego ciała wlewam wszystko, co najgorsze?
Potwierdzeniem pozytywnego wpływu diety roślinnej na sportowców z pewnością jest fakt, iż dla Oktawii pierwszy sezon po rewolucji żywieniowej był najlepszy - wygrała wtedy Puchar Świata, nie schodząc z podium przez cały cykl trwania zawodów.

Odpowiednio zbilansowana dieta roślinna w sporcie może przynosić wiele korzyści dla organizmu oraz dla osiągnięć sportowych. Doskonałym tego przykładem jest nasza brązowa medalista z Rio – Oktawia Nowacka, która w pierwszym sezonie po zmianie swojej diety na dietę roślinną wygrała Puchar Świata, nie schodząc z podium przez cały cykl trwania zawodów.