Wegetarianizm. Jak zacząć?

Większość Polaków nie wyobraża sobie życia bez mięsa, jest ono podstawą ich jadłospisu. Mimo to coraz więcej naszych rodaków decyduje się na wegetarianizm. W restauracjach coraz częściej możemy spotkać się ze stricte wegetariańskimi bądź nawet wegańskimi potrawami. Coraz więcej powstaje również różnego typu restauracji, barów, food trucków, które serwują tylko dania kuchni roślinnej. No i w końcu my sami coraz więcej wiemy o tej diecie.

Jeśli zdecydujesz się wyeliminować mięso ze swojego menu, a Twoja rodzina i znajomi to mięsożercy, przygotuj się na pytanie „dlaczego nie jesz mięsa?” Najważniejsze w tym wszystkim będzie Twoje przekonanie o słuszności tej zmiany i upór, aby wytrwać.

Sposób żywienia możesz zmienić od razu, z dnia na dzień lub stopniowo ucząc się nowych przepisów i poznając nowe smaki. Niezależnie od drogi którą wybierzesz musisz pamiętać o podstawowych zarysach wegetariańskiego jadłospisu oraz zapoznać się z zasadami zdrowej i zbilansowanej diety. Nie jest to zbyt trudne. W Internecie znajdziesz mnóstwo przepisów i porad dotyczących diety roślinnej.

Co więc jeść? Od czego zacząć?

Decydując się na wegetarianizm w Twoim codziennym menu powinny się znaleźć:

  • Różnego rodzaju kasze: gryczana, jęczmienna, jaglana, bulghur
  • Ryż brązowy
  • Roślinny strączkowe: fasola, groch, soczewica, ciecierzyca
  • Warzywa
  • Owoce
  • Orzechy i inne nasiona
  • Produkty spożywcze stworzone specjalnie dla wegetarian, jak np. produkty BeVege

Nie wszystko od początku może Ci zasmakować, ale tym się nie zrażaj! Testuj różne przepisy i znajdź swój wegetariański smak ;)

Coraz więcej osób decyduje się ograniczyć spożycie mięsa lub całkowicie je wyeliminować w swojej diecie. Dlatego właśnie chcemy Ci pokazać jak zacząć swoją przygodę z wegetarianizmem.